BP5067-15
AC/DC Switching Converters IC 15V 300MA
product image
BP5067-15 Picture
SeekIC No. : 00477668 Detail
BP5067-15: AC/DC Switching Converters IC 15V 300MA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BP5067-15
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Output Voltage : 15 V Input / Supply Voltage (Max) : 190 V
Input / Supply Voltage (Min) : 113 V Operating Temperature Range : - 20 C to + 80 C
Supply Current :
Mounting Style :
Package / Case :
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 20 C to + 80 C
Input / Supply Voltage (Max) : 190 V
Input / Supply Voltage (Min) : 113 V
Output Voltage : 15 V
Specifications
Parameter Symbol Limits Unit
Power supply voltage Vcc 190 V
Maximum output current Iomax 300 mApk
ESD endurance Vsurge 2 kV
Operating temperature range Topr 20~+80 °C
Storage temperature range Tstg 25~+105 °C
Maximum surface  temperature Tmcax 105 °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationBP5067-15
Number of Outputs1
Power (Watts)4.50W
Voltage - Output15V
Voltage - Input100V
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
1st Output15 VDC @ 300mA