BP5068A24
AC/DC Switching Converters IC -24V 600MA
product image
BP5068A24 Picture
SeekIC No. : 00477761 Detail
BP5068A24: AC/DC Switching Converters IC -24V 600MA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BP5068A24
  • Qty
  • 0~96
Quick Details
Output Voltage : - 24 V Input / Supply Voltage (Max) : - 120 V
Input / Supply Voltage (Min) : - 162 V Operating Temperature Range : - 20 C to + 80 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : SIP-12
Supply Current :
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : SIP-12
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 20 C to + 80 C
Output Voltage : - 24 V
Input / Supply Voltage (Max) : - 120 V
Input / Supply Voltage (Min) : - 162 V
Specifications
Parameter Symbol Limits Unit
Power supply voltage Vi -90 V
Power disspation Ic 0.8 mApk
ESD endurance Vsurge 2 kV
Operating temperature range Topr 20~+80 °C
Storage temperature range Tstg 25~+105 °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationBP5068A24
Number of Outputs1
Power (Watts)14.4W
Voltage - Output24V
Voltage - Input100V
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
1st Output24 VDC @ 600mA