BP5085-15
AC/DC Switching Converters IC DUAL
product image
BP5085-15 Picture
SeekIC No. : 00477763 Detail
BP5085-15: AC/DC Switching Converters IC DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BP5085-15
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~75
Quick Details
Output Voltage : 5 V, 15 V Input / Supply Voltage (Max) : 358 V
Input / Supply Voltage (Min) : 226 V Operating Temperature Range : - 20 C to + 80 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : SIP-16
Packaging : Bulk
Description
Duty Cycle (Max) :
Switching Frequency :
Supply Current :
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 20 C to + 80 C
Input / Supply Voltage (Min) : 226 V
Input / Supply Voltage (Max) : 358 V
Output Voltage : 5 V, 15 V
Package / Case : SIP-16
Specifications
Parameter Symbol Limits Unit
Input voltage Vi 400 *1 V
Maximum output current(15V) I15oMAX 80 *2 mApk
Maximum output current(5V) I5oMAX 350 *2 mApk
ESD endurance Vsurge 2 kV
Operating temperature range Topr −20 ~ +80 °C
Storage temperature range Tstg −25 ~ +105 °C
*1 Maximum input voltage at steady mode is 358V, but the over-applied voltage is 400Vpk, within 10 seconds.
Parameters:
Technical/Catalog InformationBP5085-15
VendorRohm Semiconductor
CategoryPower Supplies
Number of Outputs2
Power (Watts)2.9W
Voltage - Output15V, 5V
Voltage - Input220VAC
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
1st Output15 VDC @ 80 mA
2nd Output5 VDC @ 350mA