BP5232A25
IC REG BUCK 2.5V 2A 9SIP
product image
BP5232A25 Picture
SeekIC No. : 003586044 Detail
BP5232A25: IC REG BUCK 2.5V 2A 9SIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BP5232A25
Quick Details
Function : Clock, Alarm, Watchdog, Timer Interrupt Series: -
Manufacturer: Rohm Semiconductor Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: 5V
PWM Type: - Frequency - Switching: -
Current - Output: 2A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -20°C ~ 55°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 10-SIP (9 Leads) Packaging: Bulk
Output Type: Fixed
Current - Output: 2A
Voltage - Output: 2.5V
Packaging: Bulk
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Voltage - Input: 5V
Operating Temperature: -20°C ~ 55°C