BP5250-24
Voltage Detectors / Monitors DC/DC 24V
product image
BP5250-24 Picture
SeekIC No. : 00596927 Detail
BP5250-24: Voltage Detectors / Monitors DC/DC 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BP5250-24
Mfg:
ROHM Semiconductor
Quick Details
Package / Case : SIP-7 Mounting Style : Through Hole
Description
Number of Voltages Monitored :
Monitored Voltage :
Output Type :
Undervoltage Threshold :
Overvoltage Threshold :
Accuracy :
Operating Supply Voltage :
Operating Supply Current :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : SIP-7
Features:
1) High power conversion(=90% Vin=12V 5V/2A)
2) Power save pin(Leakage current at OFF mode : IR=10AMAX)
3) Output voltage can be established from 1.5V to 9V in the VADJ pin.(For BP5250, however, output voltage is  limted by input voltage.)
5) Power circuit can be made easy by adding external smoothing capacitor and power element.
6) Reference voltage accuracy 1.25V±1%
Application
Specifications
Parameter
Rating
SYMBOL
UNIT Condition
BP5250 BP5250-24
Input voltage
24
Vi
V
DC
ESD endurance
1
Vsurge
V
EIAJ ED4701-1C-111A)
Operating temperature range
Topr
°C
Storage temperature range
Tstg
W
Ambient temperature+The module self-heating Tfmax
The power saving terminal voltage
24
VCTL
mA
Vi VCTL
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationBP5250-24
VendorRohm Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input30V
Voltage - Output-
Current - Output-
Power - Output-
Package / Case7-SIP
PackagingBulk
Internal Switch(s)No
SynchronousNo
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C