BPC40C-806-01
Features: • Mounted 10mm x 1.2mm laser diode bar• Passive 1 x 1 Cu block cooler• 30% fill factor (150m emitter / 500m pitch)• 40W operating power• Highly reliable single quantum well MBE structure• Telecom grade AuSn mounting technology• RoHS compliantDe...
product image
BPC40C-806-01 Picture
SeekIC No. : 004301003 Detail
BPC40C-806-01: Features: • Mounted 10mm x 1.2mm laser diode bar• Passive 1 x 1 Cu block cooler• 30% fill factor (150m emitter / 500m pitch)• 40W operating power• Highly reliable sin...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BPC40C-806-01
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Mounted 10mm x 1.2mm laser diode bar
• Passive 1" x 1" Cu block cooler
• 30% fill factor (150m emitter / 500m pitch)
• 40W operating power