BR230-290C1-28V-017M
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 28V
product image
BR230-290C1-28V-017M Picture
SeekIC No. : 003828950 Detail
BR230-290C1-28V-017M: RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 28V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BR230-290C1-28V-017M
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: BR230 Manufacturer: Microsemi Power Management Group
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 96.6mA Coil Voltage: 28VDC
Contact Form: 4PDT (4 Form C) Contact Rating (Current): 10A
Switching Voltage: 208VAC, 28VDC - Max Turn On Voltage (Max): 18 VDC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 5.1 VDC
Features: - Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Rating (Current): 10A
Packaging: Bulk
Turn On Voltage (Max): 18 VDC
Features: -
Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Contact Form: 4PDT (4 Form C)
Series: BR230
Manufacturer: Microsemi Power Management Group
Coil Current: 96.6mA
Coil Voltage: 28VDC
Switching Voltage: 208VAC, 28VDC - Max
Turn Off Voltage (Min): 5.1 VDC