BSC022N03SG
MOSFET N-CH 30V 100A TDSON-8
product image
BSC022N03SG Picture
SeekIC No. : 003431261 Detail
BSC022N03SG: MOSFET N-CH 30V 100A TDSON-8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSC022N03SG
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: OptiMOS™ Manufacturer: Infineon Technologies
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 11.5 dB at 500 MHz Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate Drain to Source Voltage (Vdss): 30V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 100A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 2.2 mOhm @ 50A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 110µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 64nC @ 5V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 8290pF @ 15V
Power - Max: 104W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-PowerTDFN Supplier Device Package: PG-TDSON-8 (5.15x6.15)
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss): 30V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-PowerTDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 100A
Power - Max: 104W
Packaging: Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 64nC @ 5V
Manufacturer: Infineon Technologies
Series: OptiMOS™
Supplier Device Package: PG-TDSON-8 (5.15x6.15)
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 110µA
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 8290pF @ 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 2.2 mOhm @ 50A, 10V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBSC022N03SG
VendorInfineon Technologies (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max104W
PackagingCut Tape (CT)