BSC042N03ST
MOSFET N-CH 30V 50A TDSON-8
product image
BSC042N03ST Picture
SeekIC No. : 003433107 Detail
BSC042N03ST: MOSFET N-CH 30V 50A TDSON-8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSC042N03ST
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: OptiMOS™ Manufacturer: Infineon Technologies
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): - FET Feature: Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss): 30V Continuous Drain Current : 15 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 50A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 4.2 mOhm @ 50A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 50µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 28nC @ 5V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 3660pF @ 15V
Power - Max: 62.5W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-PowerTDFN Supplier Device Package: P-TDSON-8 (5.15x6.15)
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss): 30V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 50A
Package / Case: 8-PowerTDFN
Power - Max: 62.5W
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 28nC @ 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 4.2 mOhm @ 50A, 10V
Manufacturer: Infineon Technologies
Series: OptiMOS™
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 50µA
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 3660pF @ 15V
Supplier Device Package: P-TDSON-8 (5.15x6.15)
Parameters:
Technical/Catalog InformationBSC042N03ST
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max62.5W
PackagingTape & Reel (TR)