BSM200GB120DLC
IGBT Modules 1200V 200A DUAL
product image
BSM200GB120DLC Picture
SeekIC No. : 00141327 Detail
BSM200GB120DLC: IGBT Modules 1200V 200A DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSM200GB120DLC
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Dual
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Continuous Collector Current at 25 C : 420 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 1550 W Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : 62MM
Description
Packaging :
Product : IGBT Silicon Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Configuration : Dual
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Package / Case : 62MM
Power Dissipation : 1550 W
Continuous Collector Current at 25 C : 420 A