BSM300GA120DN2S
IGBT Modules 1200V 300A SINGLE
product image
BSM300GA120DN2S Picture
SeekIC No. : 00142061 Detail
BSM300GA120DN2S: IGBT Modules 1200V 300A SINGLE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSM300GA120DN2S
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~6
  • 6~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Single
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V
Continuous Collector Current at 25 C : 430 A Gate-Emitter Leakage Current : 320 nA
Power Dissipation : 2500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : 62MM
Description
Packaging :
Product : IGBT Silicon Modules
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Configuration : Single
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V
Gate-Emitter Leakage Current : 320 nA
Package / Case : 62MM
Continuous Collector Current at 25 C : 430 A
Power Dissipation : 2500 W