BSM300GA120DN2SE3256
IGBT Transistors 1200V 300A SINGLE
product image
BSM300GA120DN2SE3256 Picture
SeekIC No. : 00143531 Detail
BSM300GA120DN2SE3256: IGBT Transistors 1200V 300A SINGLE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSM300GA120DN2SE3256
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~6
  • 6~10
Quick Details
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V Power Dissipation : 2500 W
Package / Case : IS6a ( 62 mm ) Packaging : Bulk
Description
Maximum Gate Emitter Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Configuration :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
Maximum Operating Temperature :
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V
Packaging : Bulk
Package / Case : IS6a ( 62 mm )
Power Dissipation : 2500 W