BT1306-600D,412
Triacs THYR AND TRIACS
product image
BT1306-600D,412 Picture
SeekIC No. : 00203323 Detail
BT1306-600D,412: Triacs THYR AND TRIACS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT1306-600D,412
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 100 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2 V Gate Trigger Current (Igt) : 7 mA
Holding Current (Ih Max) : 10 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-92 Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Mounting Style : Through Hole
Holding Current (Ih Max) : 10 mA
Package / Case : TO-92
Packaging : Bulk
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2 V
Gate Trigger Current (Igt) : 7 mA
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 100 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBT1306-600D,412
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)600mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)8A, 8.8A