BT1308-600D,412
Triacs THYR AND TRIACS
product image
BT1308-600D,412 Picture
SeekIC No. : 00202022 Detail
BT1308-600D,412: Triacs THYR AND TRIACS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT1308-600D,412
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2 V Gate Trigger Current (Igt) : 7 mA
Holding Current (Ih Max) : 10 mA Mounting Style : Through Hole
On-State RMS Current (It RMS) :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Mounting Style : Through Hole
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Holding Current (Ih Max) : 10 mA
Package / Case : TO-92
Packaging : Bulk
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2 V
Gate Trigger Current (Igt) : 7 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBT1308-600D,412
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)800mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9A, 10A