BT1308W-400D,115
Triacs Thyristor TRIAC 400V 10A 4-Pin (3+Tab)
product image
BT1308W-400D,115 Picture
SeekIC No. : 00202532 Detail
BT1308W-400D,115: Triacs Thyristor TRIAC 400V 10A 4-Pin (3+Tab)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT1308W-400D,115
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Packaging : Reel
Description
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM :
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM :
Gate Trigger Voltage (Vgt) :
Gate Trigger Current (Igt) :
Holding Current (Ih Max) :
Mounting Style :
Package / Case :
Packaging : Reel
Parameters:
Technical/Catalog InformationBT1308W-400D,115
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)800mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9A, 10A