BT131-600D,412
Triacs 600V 1A
product image
BT131-600D,412 Picture
SeekIC No. : 00201977 Detail
BT131-600D,412: Triacs 600V 1A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT131-600D,412
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 7 mA
Holding Current (Ih Max) : 10 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-92 Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Mounting Style : Through Hole
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Holding Current (Ih Max) : 10 mA
Package / Case : TO-92
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Packaging : Bulk
Gate Trigger Current (Igt) : 7 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBT131-600D,412
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)1A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)12.5A, 13.7A