BT131-800E,412
Triacs TRIAC
product image
BT131-800E,412 Picture
SeekIC No. : 00201756 Detail
BT131-800E,412: Triacs TRIAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT131-800E,412
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA
Holding Current (Ih Max) : 10 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-92 Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Mounting Style : Through Hole
Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Holding Current (Ih Max) : 10 mA
Package / Case : TO-92
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Packaging : Bulk
Parameters:
Technical/Catalog InformationBT131-800E,412
ConfigurationSingle
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS) (Max)1A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)12.5A, 13.7A