BT131W-600,135
Triacs TAPE13 TRIAC
product image
BT131W-600,135 Picture
SeekIC No. : 00201685 Detail
BT131W-600,135: Triacs TAPE13 TRIAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT131W-600,135
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 7 mA
Holding Current (Ih Max) : 5 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-223 Packaging : Reel
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Package / Case : SOT-223
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 7 mA
Holding Current (Ih Max) : 5 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBT131W-600,135
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)1A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)3mA
Current - Hold (Ih) (Max)5mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)12.5A, 13.8A