BT131-600E
Triacs TRIAC
product image
BT131-600E Picture
SeekIC No. : 00203039 Detail
BT131-600E: Triacs TRIAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT131-600E
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V Breakover Current IBO Max : 13.7 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA Holding Current (Ih Max) : 10 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-92
Packaging : Reel
Description
On-State RMS Current (It RMS) :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Mounting Style : Through Hole
Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA
Packaging : Reel
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Holding Current (Ih Max) : 10 mA
Package / Case : TO-92
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Breakover Current IBO Max : 13.7 A