BT138-800E
Triacs RAIL TRIAC
product image
BT138-800E Picture
SeekIC No. : 00203135 Detail
BT138-800E: Triacs RAIL TRIAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT138-800E
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V Breakover Current IBO Max : 105 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 25 mA Holding Current (Ih Max) : 30 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Rail
Description
On-State RMS Current (It RMS) :
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 25 mA
Holding Current (Ih Max) : 30 mA
Packaging : Rail
Breakover Current IBO Max : 105 A