BT139B-800E,118
Triacs TAPE13 TRIAC
product image
BT139B-800E,118 Picture
SeekIC No. : 00202690 Detail
BT139B-800E,118: Triacs TAPE13 TRIAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT139B-800E,118
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 25 mA
Holding Current (Ih Max) : 45 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-404 Packaging : Reel
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 25 mA
Package / Case : SOT-404
Holding Current (Ih Max) : 45 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBT139B-800E,118
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
ConfigurationSingle
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)45mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)155A, 170A