BT150-500R,127
SCRs RAIL SCR
product image
BT150-500R,127 Picture
SeekIC No. : 00198139 Detail
BT150-500R,127: SCRs RAIL SCR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT150-500R,127
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Breakover Current IBO Max : 38 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 500 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA On-State RMS Current (It RMS) : 4 A
Forward Voltage Drop : 1.23 V Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.4 V
Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 5 V Gate Trigger Current (Igt) : 15 uA
Holding Current (Ih Max) : 6 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Mounting Style : Through Hole
Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 5 V
Packaging : Tube
Holding Current (Ih Max) : 6 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 500 V
Package / Case : TO-220AB
On-State RMS Current (It RMS) : 4 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.4 V
Breakover Current IBO Max : 38 A
Gate Trigger Current (Igt) : 15 uA
Forward Voltage Drop : 1.23 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBT150-500R,127
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
SCR TypeSensitive Gate
Voltage - Off State500V
Current - On State (It (RMS) (Max)4A
Current - On State (It (AV)) (Max)2.5A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)35A, 38A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V