BT151-500C,127
SCRs THYRISTOR
product image
BT151-500C,127 Picture
SeekIC No. : 00198065 Detail
BT151-500C,127: SCRs THYRISTOR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT151-500C,127
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Breakover Current IBO Max : 110 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 500 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA On-State RMS Current (It RMS) : 12 A
Forward Voltage Drop : 1.44 V Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.6 V
Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 5 V Gate Trigger Current (Igt) : 2 mA
Holding Current (Ih Max) : 20 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Mounting Style : Through Hole
Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 5 V
Packaging : Tube
On-State RMS Current (It RMS) : 12 A
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 500 V
Package / Case : TO-220AB
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.6 V
Holding Current (Ih Max) : 20 mA
Gate Trigger Current (Igt) : 2 mA
Breakover Current IBO Max : 110 A
Forward Voltage Drop : 1.44 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBT151-500C,127
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
SCR TypeStandard Recovery
Voltage - Off State500V
Current - On State (It (RMS) (Max)12A
Current - On State (It (AV)) (Max)7.5A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 110A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V