BT151-500R,127
SCRs 12A 500V
product image
BT151-500R,127 Picture
SeekIC No. : 00198154 Detail
BT151-500R,127: SCRs 12A 500V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT151-500R,127
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Breakover Current IBO Max : 132 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 500 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.5 mA Forward Voltage Drop : 1.75 V
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 15 mA Holding Current (Ih Max) : 20 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-78
Packaging : Tube
Description
On-State RMS Current (It RMS) :
Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 5 V
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 15 mA
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.5 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 500 V
Holding Current (Ih Max) : 20 mA
Forward Voltage Drop : 1.75 V
Package / Case : SOT-78
Breakover Current IBO Max : 132 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationBT151-500R,127
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
SCR TypeStandard Recovery
Voltage - Off State500V
Current - On State (It (RMS) (Max)12A
Current - On State (It (AV)) (Max)7.5A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 132A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V