BT151-500C
SCRs THYRISTOR
product image
BT151-500C Picture
SeekIC No. : 00199080 Detail
BT151-500C: SCRs THYRISTOR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT151-500C
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Breakover Current IBO Max : 110 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 500 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.5 mA Forward Voltage Drop : 1.75 V
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 15 mA Holding Current (Ih Max) : 20 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-78
Packaging : Rail
Description
On-State RMS Current (It RMS) :
Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 5 V
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 15 mA
Mounting Style : SMD/SMT
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.5 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 500 V
Holding Current (Ih Max) : 20 mA
Forward Voltage Drop : 1.75 V
Package / Case : SOT-78
Packaging : Rail
Breakover Current IBO Max : 110 A