BTA08-400BRG
Triacs 8 Amp 400 Volt
product image
BTA08-400BRG Picture
SeekIC No. : 00201883 Detail
BTA08-400BRG: Triacs 8 Amp 400 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTA08-400BRG
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 100 mA
Holding Current (Ih Max) : 50 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 100 mA
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTA08-400BRG
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 84A