BTA08-400SRG
Triacs 8 Amp 400 Volt
product image
BTA08-400SRG Picture
SeekIC No. : 00203133 Detail
BTA08-400SRG: Triacs 8 Amp 400 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTA08-400SRG
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA
Holding Current (Ih Max) : 25 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Holding Current (Ih Max) : 25 mA