BTA16-600BW3G
Triacs 16A 50mA 600V IGT 3 QUAD INTERNL ISLTD
product image
BTA16-600BW3G Picture
SeekIC No. : 00201322 Detail
BTA16-600BW3G: Triacs 16A 50mA 600V IGT 3 QUAD INTERNL ISLTD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTA16-600BW3G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.005 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.7 V Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Holding Current (Ih Max) : 60 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Rail
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Holding Current (Ih Max) : 60 mA
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.005 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.7 V
Packaging : Rail
Description
The BTA16-600BW3G is designed for high performance full-wave ac control applications where high noise immunity and high commutating di/dt are required. The features of BTA16-600BW3G are as follows: (1)Blocking Voltage to 800 V; (2)On-State Current Rating of 16 A RMS at 80; (3)Uniform Gate Trigger Currents in Three Quadrants; (4)High Immunity to dV/dt - 1500 V/s minimum at 125; (5)Minimizes Snubber Networks for Protection; (6)Industry Standard TO-220AB Package.
The following is about the absolute maximum ratings of BTA16-600BW3G: (1)Peak Repetitive Off.State Voltage (TJ = .40 to 125°C, Sine Wave, 50 to 60 Hz, Gate Open): 600V; (2)On-State RMS Current (Full Cycle Sine Wave, 60 Hz, TC = 80°C): 16 A; (3)Peak Non-Repetitive Surge Current (One Full Cycle Sine Wave, 60 Hz, TC = 25°C): 170 A; (4)Circuit Fusing Consideration (t = 8.3 ms): 120 A2sec; (5)Non-Repetitive Surge Peak Off-State Voltage (TJ = 25°C, t = 10ms): VDSM/VRSM +100 V.
The electrical characteristics of the BTA16-600BW3G are: (1)Thermal Resistance, Junction-to-Case (AC): 2.13 /W, Junction.to.Ambient: 60 /W; (2)Maximum Lead Temperature for Soldering Purposes 1/8 from Case for 10 seconds: 260 °C; (3)Peak Repetitive Blocking Current (VD = Rated VDRM, VRRM; Gate Open): 0.005mA at TJ = 25°C, 2.0 mA at TJ = 125°C; (4)Peak On-State Voltage (ITM = ±22.5 A Peak): 1.55 V; (5)Gate Trigger Current (Continuous dc) (VD = 12 V, RL = 30 ); (6)MT2(+), G(+): 2.5 to 50 mA.
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTA16-600BW3G
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.1V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)170A @ 60Hz