BTA16-400BWRG
Triacs 16A TRIACS
product image
BTA16-400BWRG Picture
SeekIC No. : 00203384 Detail
BTA16-400BWRG: Triacs 16A TRIACS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTA16-400BWRG
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Holding Current (Ih Max) : 50 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Packaging : Bulk
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V