BTA316-600D,127
Triacs RAIL-THYR AND TRIACS
product image
BTA316-600D,127 Picture
SeekIC No. : 00201581 Detail
BTA316-600D,127: Triacs RAIL-THYR AND TRIACS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTA316-600D,127
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.7 V
Gate Trigger Current (Igt) : 5 mA Holding Current (Ih Max) : 15 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Holding Current (Ih Max) : 15 mA
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Current (Igt) : 5 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.7 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTA316-600D,127
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A