BTA316B-600B,118
Triacs Thyristor TRIAC 600V 150A 3-Pin (2+Tab)
product image
BTA316B-600B,118 Picture
SeekIC No. : 00201310 Detail
BTA316B-600B,118: Triacs Thyristor TRIAC 600V 150A 3-Pin (2+Tab)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTA316B-600B,118
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.8 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA Holding Current (Ih Max) : 60 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-404
Packaging : Reel
Description
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Holding Current (Ih Max) : 60 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.8 V
Package / Case : SOT-404
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTA316B-600B,118
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A