BTA316B-600C,118
Triacs Thyristor TRIAC 600V 150A 3-Pin (2+Tab)
product image
BTA316B-600C,118 Picture
SeekIC No. : 00201320 Detail
BTA316B-600C,118: Triacs Thyristor TRIAC 600V 150A 3-Pin (2+Tab)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTA316B-600C,118
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.8 V
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-404
Packaging : Reel
Description
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.8 V
Package / Case : SOT-404
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA