BTA316X-800B,127
Triacs RAIL-THYR AND TRIACS
product image
BTA316X-800B,127 Picture
SeekIC No. : 00202925 Detail
BTA316X-800B,127: Triacs RAIL-THYR AND TRIACS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTA316X-800B,127
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Holding Current (Ih Max) : 60 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-186A Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Holding Current (Ih Max) : 60 mA
Package / Case : SOT-186A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTA316X-800B,127
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A