BTA40-800B
Triacs 40 Amp 800 Volt
product image
BTA40-800B Picture
SeekIC No. : 00201304 Detail
BTA40-800B: Triacs 40 Amp 800 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTA40-800B
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 100 mA
Holding Current (Ih Max) : 80 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : RD-91 Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Mounting Style : Through Hole
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 100 mA
Holding Current (Ih Max) : 80 mA
Package / Case : RD-91
Packaging : Bulk
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTA40-800B
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS) (Max)40A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)80mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)400A, 420A