BTA412Y-800B,127
Triacs RAIL-THYR AND TRIACS
product image
BTA412Y-800B,127 Picture
SeekIC No. : 00201404 Detail
BTA412Y-800B,127: Triacs RAIL-THYR AND TRIACS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTA412Y-800B,127
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.4 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Holding Current (Ih Max) : 60 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V
Holding Current (Ih Max) : 60 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Package / Case : TO-220
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.4 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTA412Y-800B,127
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 153A