BTB06-600T
TRIAC 600V 6A TO-220AB
product image
BTB06-600T Picture
SeekIC No. : 004302817 Detail
BTB06-600T: TRIAC 600V 6A TO-220AB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTB06-600T
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTB06-600T
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)60A, 63A