BTB08-400TWRG
Triacs 8A SNUBERLESS TRIACS
product image
BTB08-400TWRG Picture
SeekIC No. : 00203213 Detail
BTB08-400TWRG: Triacs 8A SNUBERLESS TRIACS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTB08-400TWRG
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 5 mA
Holding Current (Ih Max) : 15 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Holding Current (Ih Max) : 15 mA
Gate Trigger Current (Igt) : 5 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTB08-400TWRG
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 84A