BTB08-700BWRG
Triacs 8.0 Amp 700 Volt
product image
BTB08-700BWRG Picture
SeekIC No. : 00202673 Detail
BTB08-700BWRG: Triacs 8.0 Amp 700 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTB08-700BWRG
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 700 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Packaging : Tube
Description
Gate Trigger Voltage (Vgt) :
Gate Trigger Current (Igt) :
Holding Current (Ih Max) :
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 700 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTB08-700BWRG
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State700V
Current - On State (It (RMS) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 84A