BTB08-800TWRG
Triacs 8.0 Amp 800 Volt
product image
BTB08-800TWRG Picture
SeekIC No. : 00202844 Detail
BTB08-800TWRG: Triacs 8.0 Amp 800 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTB08-800TWRG
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 5 mA
Holding Current (Ih Max) : 10 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V
Gate Trigger Current (Igt) : 5 mA
Holding Current (Ih Max) : 10 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTB08-800TWRG
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
ConfigurationSingle
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 84A