BTB10-600BWRG
Triacs 10 Amp 600 Volt
product image
BTB10-600BWRG Picture
SeekIC No. : 00201704 Detail
BTB10-600BWRG: Triacs 10 Amp 600 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTB10-600BWRG
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Holding Current (Ih Max) : 50 mA Mounting Style : Through Hole
On-State RMS Current (It RMS) :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Packaging : Tube
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTB10-600BWRG
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 105A