BTB10-600CRG
Triacs 10 Amp 600 Volt
product image
BTB10-600CRG Picture
SeekIC No. : 00203519 Detail
BTB10-600CRG: Triacs 10 Amp 600 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTB10-600CRG
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 25 mA Mounting Style : Through Hole
On-State RMS Current (It RMS) :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Packaging : Tube
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 25 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTB10-600CRG
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)25mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 105A