BTB12-700SWRG
Triacs 12 Amp 700 Volt
product image
BTB12-700SWRG Picture
SeekIC No. : 00203041 Detail
BTB12-700SWRG: Triacs 12 Amp 700 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTB12-700SWRG
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 700 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA
Holding Current (Ih Max) : 25 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Holding Current (Ih Max) : 25 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 700 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTB12-700SWRG
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
ConfigurationSingle
Voltage - Off State700V
Current - On State (It (RMS) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 126A