BTB12H-600CW3G
MOSFET 12A THYRISTOR TRIAC
product image
BTB12H-600CW3G Picture
SeekIC No. : 00153083 Detail
BTB12H-600CW3G: MOSFET 12A THYRISTOR TRIAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTB12H-600CW3G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Packaging : Rail
Description
Transistor Polarity :
Drain-Source Breakdown Voltage :
Gate-Source Breakdown Voltage :
Continuous Drain Current :
Resistance Drain-Source RDS (on) :
Configuration :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style :
Package / Case :
Packaging : Rail
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTB12H-600CW3G
VendorON Semiconductor
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.1V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)45mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A @ 60Hz