BTB16-600BW3G
Triacs 16A 50mA 600V IGT 3 QUAD
product image
BTB16-600BW3G Picture
SeekIC No. : 00201497 Detail
BTB16-600BW3G: Triacs 16A 50mA 600V IGT 3 QUAD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTB16-600BW3G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V Breakover Current IBO Max : 170 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.005 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.7 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA Holding Current (Ih Max) : 60 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Rail
Description
On-State RMS Current (It RMS) :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Holding Current (Ih Max) : 60 mA
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.005 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.7 V
Packaging : Rail
Breakover Current IBO Max : 170 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTB16-600BW3G
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.1V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)170A @ 60Hz