BTB24-800CWRG
Triacs 25 Amp 800 Volt
product image
BTB24-800CWRG Picture
SeekIC No. : 00202792 Detail
BTB24-800CWRG: Triacs 25 Amp 800 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTB24-800CWRG
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 50 mA Mounting Style : Through Hole
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Packaging : Tube
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTB24-800CWRG
ConfigurationSingle
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS) (Max)25A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)250A, 260A