BU29TD3WG-TR
Low Dropout (LDO) Regulators Standard CMOS LDO Vreg; 2.9V
product image
BU29TD3WG-TR Picture
SeekIC No. : 00511410 Detail
BU29TD3WG-TR: Low Dropout (LDO) Regulators Standard CMOS LDO Vreg; 2.9V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BU29TD3WG-TR
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 6.5 V Output Voltage : 2.9 V
Dropout Voltage (Max) : 540 mV Output Current : 200 mA
Load Regulation : 10 mV Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SSOP-5
Description
Number of Outputs :
Output Type :
Output Current : 200 mA
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Input Voltage MAX : 6.5 V
Load Regulation : 10 mV
Output Voltage : 2.9 V
Dropout Voltage (Max) : 540 mV