BU31TA2WNVX-TR
Low Dropout (LDO) Regulators High-Speed Load CMOS 3.1V Out 200mA
product image
BU31TA2WNVX-TR Picture
SeekIC No. : 00511609 Detail
BU31TA2WNVX-TR: Low Dropout (LDO) Regulators High-Speed Load CMOS 3.1V Out 200mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BU31TA2WNVX-TR
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 3.1 V
Output Current : 200 mA Load Regulation : 80 mV
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SSON004
Description
Dropout Voltage (Max) :
Output Current : 200 mA
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Voltage : 3.1 V
Load Regulation : 80 mV
Package / Case : SSON004
Parameters:
Technical/Catalog InformationBU31TA2WNVX-TR
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case4-SSON
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output200mA
Voltage - Output3.1V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.5 ~ 5.5 V