BUK109-50GL
Features: *Vertical power DMOS output stage*Low on-state resistance*Overload protection against over temperature*Overload protection against short circuit load*Latched overload protection reset by input*5 V logic compatible input level*Control of power MOSFET and supply of overload protection circ...
product image
BUK109-50GL Picture
SeekIC No. : 004304159 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK109-50GL
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
*Vertical power DMOS output stage
*Low on-state resistance
*Overload protection against over temperature
*Overload protection against short circuit load
*Latched overload protection reset by input
*5 V logic compatible input level
*Control of power MOSFET and supply of overload protection circuits derived from input
*Lower operating input current permits direct drive by micro-controller
*ESD protection on input pin
*Overvoltage clamping for turn off of inductive loads
Application
General controller for driving
*lamps
*motors
*solenoids
*heaters
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT
VDSS Continuous off-state drain source voltage  VIS=0V  - 50 V
VIS Continous iput voltage  -  0 6 V
ID Continous drain current  Tmb25;VIS=5V  - 26 A
ID Continous drain current  Tmb100;VIS=5V  - 16 A
IDRM Repetitive peak on-state drain current  Tmb25;VIS=5V  - 100 A
PD Total power dissipation  Tmb25  - 75 W
Tstg Storage temperature  -  -55 150
Tj Continuous junction temperature1  normal operation  - 150
Tsold Lead temperature  during soldering  - 250
Description
Monolithic temperature and overload protected logic level power MOSFET BUK109-50GL in a 3 pin plastic envelope, intended as a general purpose switch for automotive systems and other applications.