BUK113-50DL
Features: *Vertical power DMOS output stage*Low on-state resistance*Overload protection against over temperature*Overload protection against short circuit load*Latched overload protection reset by input*5 V logic compatible input level*Control of power MOSFET and supply of overload protect...
product image
BUK113-50DL Picture
SeekIC No. : 004304166 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK113-50DL
Features:
*Vertical power DMOS output stage
*Low on-state resistance
*Overload protection against over temperature
*Overload protection against short circuit load
*Latched overload protection reset by input
*5 V logic compatible input level
*Control of power MOSFET and supply of overload protection circuits derived from input
*Lower operating input current permits direct drive by micro-controller
*ESD protection on input pin
*Overvoltage clamping for turn off of inductive loads
Application
General controller for driving
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT
VDS Continuous drain source voltage1 - - 50 V
ID Continuous drain current2 - - self limiting A
II Continuous input current clamping - 3 mA
IIRM Non-repetitive peak iput current tp1ms - 10 mA
PD Total power dissipation Tamb=25 - 4 W
Tstg Storage temperature - -55 150
Tj Continuous junction temperature normal operation3 - 150
Description
Monolithic temperature and overload protected logic level power MOSFET BUK113-50DL in a 3 pin plastic envelope, intended as a general purpose switch for automotive systems and other applications.