BUK114-50L-S
PinoutDescriptionThe BUK114-50L-S is designed as one kind of logic level power MOSFET device that can be used in (1)lamps; (2)motors; (3)solenoids; (4)heaters applications. And this device is available in a in a 5 pin surface mounting plastic envelope. Features of the BUK114-50L-S are:(1)Vertical...
product image
BUK114-50L-S Picture
SeekIC No. : 004304168 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK114-50L-S
Description
The BUK114-50L-S is designed as one kind of logic level power MOSFET device that can be used in (1)lamps; (2)motors; (3)solenoids; (4)heaters applications. And this device is available in a in a 5 pin surface mounting plastic envelope.
Features of the BUK114-50L-S are:(1)Vertical power DMOS output stage; (2)Low on-state resistance; (3)Logic and protection supply from separate pin; (4)Low operating supply current; (5)Overload protection against over temperature; (6)Overload protection against short circuit load; (7)Latched overload protection reset by protection supply; (8)Protection circuit condition indicated by flag pin; (9)5 V logic compatible input level; (10)Separate input pin for higher frequency drive; (11)ESD protection on input, flag and protection supply pins; (12)Over voltage clamping for turn off of inductive loads; (13)Both linear and switching operation are possible.
The absolute maximum ratings of the BUK114-50L-S can be summarized as:(1)Continuous off-state drain source voltage: 50 V;(2)Continuous input voltage: 0 to 11 V;(3)Continuous flag voltage: 0 to 11 V;(4)Continuous drain current: 8.5 to 15 A;(5)Total power dissipation: 40 W;(6)Storage temperature: -55 to 150 °C;(7)Junction temperature: 150 °C;(8)Lead temperature: 250 °C. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the BUK114-50L-S, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.